Последните шпекулации кои кружат околу најновиот модел на iPhone се дека Apple на есен ќе претстави три нови модели од кои што еден ќе биде најголемиот iPhone кој што е произведен досега.

Според податоците на Bloomberg, новиот iPhone X Plus ќе го има еден од најголемите екрани на пазарот - дијагонала од дури 6,5-инчи и резолуција од 1242 x 2688, но димензиите на самиот уред се очекува да бидат слични на iPhone 8 Plus, затоа што iPhone X Plus ќе има екран „од раб до раб“.

Токму iPhone X Plus ќе биде најдобриот и најмоќен телефон на Apple и според Bloomberg овој телефон ќе им биде најинтересен на корисниците.

Секако, најголем новитет минатата година беше iPhone X, првиот уред на Apple со екран „од раб до раб“ и OLED екран, а оваа година Apple би требало да го претстави неговиот наследник, односно неговата поголема верзија iPhone X Plus и класичниот iPhone кој ќе има LCD екран како и iPhone 8/8 Plus.

Освен сите технологии кои што моментално ги има iPhone X, моделот Plus на некои пазари би можел да има и два слота за SIM картичка, а исто така познато е дека трите нови модели ќе работат на најновата верзија на iOS оперативниот систем и ќе бидат опремени со новата и помоќна генерација на хардвер (A12 процесор).

marijaSerif

bikini-kino-milenium