Компанијата Samsung ги претстави новите Galaxy S9 и S9+ паметни телефони во Македонија. Новите ударни смартфони на Samsung пристигнуваат со низа новитети и подобрувања како што се неверојатна камера за снимање при слаба осветленост со двојна бленда на објективот, супер бавен “slow-mo“ видео запис и пиктографи (AR emoji) за изменета реалност за поперсонализиран начин на изразување.

Samsung Galaxy S9 е опремен со 5,8 инчи Quad HD+ Curved Super AMOLED екран, а екранот на Galaxy S9+ е со иста резолуција, со поголема дијагонала од 6,2 инчи, исто така со сооднос 18:5:9. Бесконечниот Super AMOLEDекран се вклопува во телефонот речиси директно во телефонот без рабови кои попречуваат. Со адаптивното подобрување на контрастот, корисниците можат да го користат нивниот уред дури и на директна сончева светлина.

Галакси С9 и С9+ се први паметни телефони кои ја поддржуваат новата “SmartThings“ апликација и може да се поврзат со други Самсунг уреди, а новата генерација Samsung DeX е идеална за сите оние кои се константно во движење. Уредите поддржуваат проширување на меморијата до 400 GB со Микро СД (MicroSD) картичка и се опремени со најновите премиум апликациски процесори кои овозможуваат моќен перформанс и софистицирана обработка на сликата.

Продажбата на новите Samsung Galaxy S9 и S9+ во Македонија започнува од овој петок, 16. март. Корисниците ќе може да ги набават уредите во следните бои: Полноќно Црна, Корално Сина, како и во новата нијанса – Пурпурно Виолетова. Препорачаната продажна цена за Galaxy S9 изнесува 50.999 денари, односно 56.999 денари за Galaxy S9+. 

marijaSerif

bikini-kino-milenium