Наука

artik.1602Научниците се загрижени поради огромната концентрација на микропластични делови во морскиот мраз на Арктикот. Пластичниот отпад е пронајден во секој дел од Арктикот кој го истражувале.

Повеќе...

inovacii.billБил Гејтс, еден од најбогатите луѓе на светот и основач на компанијата „Мајкрософт“, открива шест иновации што би можеле да го променат човештвото. 

Повеќе...

susa.zakanaНаучниците прогнозираат дека повеќе од една четвртина од Земјата ќе се соочи со невидена суша, дури и ако човештвото успее да го ограничи зголемувањето на глобалната температурата на 2 степени Целзиусови.

Повеќе...

planeta.07Научниците откриле уште една планета, која ја нарекле K2-18B, а веруваат дека на неа можеби има живот. Планетата е поголема од Земјата и оддалечена е од нас 111 светлосни години. Се наоѓа во соѕвездието Лав.

Повеќе...

nebo.eksploziiМистериозни експлозии се забележани на 6 различни места ширум светот, а дури ни НАСА нема објаснување за истите. Застрашувачките звуци се забележани низ целата планета, од Блискиот Исток до Англија оваа година, како и во Австралија, а повеќето од локациите се наоѓаат на источниот брег на САД.

Повеќе...

meteori.0Затоа што Земјата полека се движи низ остатоците од кометата Темпл-Тут, во недела ќе бидеме сведоци на вистински спектакл на небото.

Повеќе...

Plastika.17Научниците од Универзитетот во Њукасл за време на истражувањето на долината Челенџер Дип во Маријанскиот канал, познати како најдлабоки точки на Земјата дошле до необичен заклучок.

Повеќе...

planeta.1011Астрономите открија огромна нова планета, која веднаш го доби епитетот планета „Монструм“, 13.4 пати поголема од Јупитер, која кружи околу ѕвездите сместени во Млечниот пат.

Повеќе...

topenje.0811Резултатот покажува дека во иднина постои поголема опасност од климатските промени отколку што се знаеше и очекуваше досега.

Повеќе...

oktritie.04Најновите студии на ДНК примероци на предците на современиот човек покажаа дека нашиот вид е многу постар отколку што се мислеше досега.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа