Наука

crvi.15Тимот на истражувачи предводен од научници од Универзитетот Тафтс испратил група на најобични сплескани црви во вселената, запечатени во туба половина наполнета со вода, а половина со воздух, некои ампутирани и некои целосни.

Повеќе...

nasa.udar10Метеор со експлозивна сила од десет крстаречки ракети удрил во Месечината и предизвикал огромна експлозија која можела да се види со голо око.

Повеќе...

tecna.svetlinaГрупа на физичари од CNR NANOTEC институтот за нанотехнологија во Италија успеале да создадат „течна светлина“ на собна температура, правејќи ја оваа чудна форма на материјата подостапна од било кога.

Повеќе...

tarasa.2001По повеќе од еден век поминат закопани од вулканска ерупција, изгубените „розови и бели тераси“ во Нов Зеланд се повторно откриени под слоевите пепел и кал.

Повеќе...

polnenje.20Компанијата Qualcomm започна да инвестира во 5G мрежи и технологии за автомобили кои верува дека можат да се претворат во следниот голем извор на приходи.

Повеќе...

telefon.ramkaКомпанијата Apple вчера доби потврда за регистрација на патент за дисплеј без рамка и скенер за отпечатоци Touch ID, вграден во екранот. Документите ја опишуваат суштината на идејата, без да се споменуваат детали.

Повеќе...

stivan.09Познатиот физичар Стивен Хокинг во новиот документарец го предвидува рокот кој го има човештвото за населување на некоја друга планета, пред Земјата целосно да биде уништена. Тој предупреди дека човештвото мора во следните 100 години да стане мултипланетарен вид, за да избегне изумирање.

Повеќе...

antartik.06Што би се случило кога одеднаш би биле изложени на вирусите и бактериите кои илјадници години биле успиени во вечниот мраз и со кои никогаш не сме се сретнале?

Повеќе...

populacija.0201Обединетите нации (УН) предвидуваат дека светската популација до 2100-та година ќе достигне бројка од 11.2 милијарди луѓе.

Повеќе...

asteroid.04Голем астероид со пречник од околу еден километар лета кон Земјата, а научниците проценуваат дека спаѓа во категоријата на "потенцијално опасени“ за Земјата. 

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium