Наука

signali.vonzemjaniОд соѕвездието „Кочијаш“ кое што е оддалечено на околу три милијарди светлосни години, пристигнале шест мистериозни сигнали.

Повеќе...

dzin.27Колекција од 13 фосилизирани отпечатоци од стапала стари околу 3,7 милиони години, оставени од некој од нашите пред-човечки предци, биле пронајдени во Танзанија, и сугерираат дека тие најверојатно биле многу повисоки отколку што досега научниците сметаа.

Повеќе...

rubini.14На планетата наречена ХАТ-П-7б речиси секој ден паѓаат рубини и сафири и истата е на оддалеченост од 1000 светлосни години од нашата планета Земја.

Повеќе...

voda.22Студент по инженерство од Хајдерабад, Индија, развил 3D авто-пополнувачки уред за вода кој може да го претвори влажниот воздух во 1.8 литри вода за само еден час. 

Повеќе...

bomba.07Инжинери на универзитетот МИТ трансформирале лситови од спанаќ во машини за откривање на бомби, преку кои безжично може да се испраќаат предупредувачки сигнали до рачен уред сличен на паметен телефон. 

Повеќе...

dapra.27Агенцијата за напредни истражувачки проекти за одбрана, DARPA, дизајнирала куршум кој може да ја менува својата насока на движење за да ја погоди својата крајна цел.

Повеќе...

skelet.01Археолози пронашле скелет стар 2 илјади години во потонат брод во Средоземното море каде што беше пронајден „софистицирано парче на технологија“, антички механизам најверојатно за часовник - објави магазинот Nature.

Повеќе...

antartik.16Мразот на Арктикот ова лето се намалил на второто најниско ниво, откако научниците почнале да ја следат неговата состојба преку сателит, што, како што наведуваат, е уште еден страшен сигнал за глобалното затоплување.

Повеќе...

robot.malecokМали роботи наскоро ќе пливаат по вашето тело носејќи лекови до посебни места каде треба да се остават.

Повеќе...

solarna.buraДоктор Џозеф Пелтон, поранешен декан на Меѓународниот вселенски институт во Франција, предупредува дека Земјата ќе се соочи со вистинска катастрофа ако не го зајакнеме магнетниот штит со кој се брани од соларните бури.

Повеќе...

marijaSerif

ZK