Наука

persidi.04Национална администрација за аеронаутика и вселена НАСА ги советува луѓето од цел свет да отидат на некое високо место ноќта на 11 кон 12 август и да го гледаат спектакуларното шоу со ѕвезди.

Повеќе...

satori.21Пронаоѓањето на засолниште од лошите временски услови може да биде вистински предизвик, а станува збор за неопходна работа за бедзомниците. Зимскиот студ и летните жештини можат да бидат фатални за луѓе кои не се добро заштитени.

Повеќе...

porta.01Историјата е преполна со мистериозни пронајдоци на кои научниците сè уште им ја немаат пронајдено нивната намена. Ова се дел од откритијата за кои науката нема објаснување.

Повеќе...

planeta.28Астрономите открија нов сателит таканаречен „мини Месечина“ на Земјата, астероидот 2016 НОЗ, кој станал привремен природен сателит на нашата планета пред околу стотина година, и ќе кружи околу неа уште неколку стотици години - соопшти Лабораторијата за објекти во близина на Земјата на американската агенција за вселенски истражувања NASA.

Повеќе...

maks.loganМакс Логан е 13-годишно дете кое конструираше уред кој создава бесплатна енергија а јавноста детето го споредува со големиот визионер Никола Теска и го нарекува негов наследник.

Повеќе...

izumi.rusiРусија како држава поседува одлични и креативни луѓе кои откриле или измислиле поголемиот дел од работите кои ги користиме секојдневно денес.

Повеќе...

alphabet.20„Google“ претстави прилично голем број апликации и новитети за време на годишната конференција „Google I / O 2016“, кој се одржува во седиштето на компанијата во Маунтин Вју, Калифорнија а ние ги издвојуваме најдобрите пет од нив.

Повеќе...

kocka.nasaГрупа на научници на снимката на Европската вселенска агенција (ЕСА) забележале црна коцка која орбитира околу Сонцето, објавено е на порталот “UFO Sightings Daily“.

Повеќе...

polnenje.bat30Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија открија начин како да направат батерија која ќе трае вечно, и тоа сосема случајно.

Повеќе...

uredUciНаучниците создале уред кој го имитира начинот на кој учи човечкиот мозок што претставува значаен напредок во истражувањето на вештачката интелигенција.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium