Наука

alphabet.20„Google“ претстави прилично голем број апликации и новитети за време на годишната конференција „Google I / O 2016“, кој се одржува во седиштето на компанијата во Маунтин Вју, Калифорнија а ние ги издвојуваме најдобрите пет од нив.

Повеќе...

kocka.nasaГрупа на научници на снимката на Европската вселенска агенција (ЕСА) забележале црна коцка која орбитира околу Сонцето, објавено е на порталот “UFO Sightings Daily“.

Повеќе...

polnenje.bat30Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија открија начин како да направат батерија која ќе трае вечно, и тоа сосема случајно.

Повеќе...

uredUciНаучниците создале уред кој го имитира начинот на кој учи човечкиот мозок што претставува значаен напредок во истражувањето на вештачката интелигенција.

Повеќе...

dno.mikrofonЗа прв пат во историјата научниците успеале да стават микрофон на најдлабокото место во океанот, Маријанскиот Ров, кој се наоѓа на 11 034 m. под површината на морето.

Повеќе...

titan.01НАСА минатата година објави фотографии од мистериозната формација којашто се развива на најголемото море на површината на сателитот на Сатурн, Титан.

Повеќе...

asteroid.07Астероид со големина на кошаркарски терен на утре (8 март) ќе помине покрај планетата Земја а астрономите засега не можат да ја одредат точната оддалеченост на која небеското тело ќе пролета покрај нашата планета.

Повеќе...

intel.05Бројот на производители на услугата наречена „изменета реалност“ постојано расте. Но што е тоа „изменета реалност“?

Повеќе...

majak.03Група на инжинери од Универзитетот во Москва се на прагот на ново откритие кое засекогаш може да го промени ѕвезденото небо. Имено, тие забрзано работат на проектот „Мајак“ кој има за цел лансирање на т.н. „вештачка ѕвезда“.

Повеќе...

zena.programerЕдно истражување на американскиот универзитет во Северна Каролина покажало дека жените се подобри програмери од мажите. 

Повеќе...

marijaSerif

ZK