Наука

topenje.16Топењето на ледниците предизвикано од зголемувањето на глобалните температури го забавува ротирањето на Земјата, што би можело да укаже на уште една последица од глобалните климатски промени - објавија американските научници во стручното списание Science Advances.

Повеќе...

tereshkova.10Валентина Терешкова е првата жена која полетала во Вселената, а од тоа патување на 16 јуни 1963 година за малку и немала никогаш да се врати.

Повеќе...

svet.vrvЕзерата кои се формирале и прошириле на Монт Еверест би можеле да ги загрозат населбите на помалите висини доколку водата се излее од нив, предупредуваат научниците кои го истражувале ова подрачје прв пат по земјотресот во април.

Повеќе...

robot.toshibaКомпанијата „Toshiba“ произведе напреден робот и го постави во Туристички информативен центар во шопинг центарот „Аква Сити Одаиба“ во Токио.

Повеќе...

velosiped.motor1Gi FlyBike е првиот велосипед кој работи на електричен погон, лесно се расклопува и е изработен од ултра лесен алуминиум кој се користи во производството на авионите.

Повеќе...

hiperlup.1Овој пат не станува збор за електрични автомобили, туку за капсули во вакуумски цевки во кои ќе бидат превезувани патници со брзина поголема од 1200 километри на час. 

Повеќе...

15.30Технологијата од ден на ден напредува со огромни чекори напред, а иднината на човештвото можеме само да ја замислуваме како би изгледала.

Повеќе...

stakla.01Тим на  научници од Универзитетот во Мичиген претставија транспарентни соларни панели, револуционерен производ кој може да има бројни примени во архитектурата, но и во другите полиња како што е мобилната електроника или автомобилската индустрија.

Повеќе...

astronomi.zdvАстрономите пронашле ѕвезда за која постои голема можност да е опркужена со непознати вонземски мегаструктури.

Повеќе...

eliksir.mladost1Руските научници откриле бактерија за која тврдат дека може да обезбеди вечна младост. Станува збор 3,5 милиони години стара бактерија "Bacillus F" која била откриена во 2009-та година на глечер во сибирската област Јакутија.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium