Наука

homo.naledi1Научниците во Јужна Африка открија остатоци од досега непознат вид сличен на човекот. Станува збор за 15 делумно зачувани скелети кои се пронајдени длабоко во една пештера, на југот од Африка, а истражувачите тврдат дека ова е досега најголемо откритие од овој вид во Африка.

Повеќе...

astaroid.1Станува збор за DE-STAR системот за уништување на астероиди што би ја заштитил Земјата во случај на удар.

Повеќе...

germanija.letaloРеволуционерниот концепт SpaceLiner e дело на Германскиот воздушно-вселенски центар (Deutsches Zentrum für Luft-und Raumfahrt - DLR) и би требало во иднина да нуди превоз на патници со огромни брзини преминувајќи ја границата помеѓу авијацијата и вселенските летови.

Повеќе...

sina.mДенес на небото нé очекува настан кој се случува многу ретко, познат како Сина месечина. Ако излезете надвор вечерва, ќе видите полна, светла месечина. во бела боја. Нема да биде сина, односно овој термин оддава погрешен впечаток. Всушност, сината месечина не е ништо поразлична од вообичаена полна месечина.

Повеќе...

 voda-8Американската вселенска агенција (НАСА) со своите истражувања дошла до заклучок дека половина од светски подземни извори со вода за пиење се исчезнати и оти планетата е во сериозна опасност, доколку со исто темпо се продолжи со трошењето на ресурсите.

Повеќе...

mars.odmor1Фотографирањето е неизбежен дел од секој одмор. Со оваа појдовна точка, фотографот Џулиен Маув реши да покаже како би изгледале фотографии од одмор на планетата Марс.

Повеќе...

crn.vitezНа почетокот научниите се сомневале дека станува збор за руски сателит, но во тоа време ниту една земја во светот немала технологија со која би можела да лансира такво летало во Земјината орбита. Првиот сателит во орбитата, направен од човекот, е „Спутник“, лансиран во 1957 година, додека првите извештаи за постоење на „Црниот витез“, потекнуваат од 1954 година.

Повеќе...

piramida.001Роботот на НАСА, Кјуриосити, сними нови фотографии од Марс на кои може да се види објект кој изгледа како перфектно оформена пирамида. Очекувано, многумина се возбудени околу таквото откритие со оглед дека не го знаат потеклото на пирамидата.

Повеќе...

nasa.klima1Според предвидувањата на НАСА, во 2100 година живтот на Земјата ќе  биде на самиот раб од крајот. Концентрацијата на јаглерод диоксид ќе биде поголема од 900 на милион честички и ќе сочинува речиси 0.1% од Земјината атмосфера.

Повеќе...

satl.1Рускиот истражувач, Ралф Миребс успеал да влезе во напуштениот хангар во Бајконур каде се наоѓаат два прототипа на вселенските шатлови на советската вселенска програма кои денес полека тонат во минатото.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium