Наука

crn.vitezНа почетокот научниите се сомневале дека станува збор за руски сателит, но во тоа време ниту една земја во светот немала технологија со која би можела да лансира такво летало во Земјината орбита. Првиот сателит во орбитата, направен од човекот, е „Спутник“, лансиран во 1957 година, додека првите извештаи за постоење на „Црниот витез“, потекнуваат од 1954 година.

Повеќе...

piramida.001Роботот на НАСА, Кјуриосити, сними нови фотографии од Марс на кои може да се види објект кој изгледа како перфектно оформена пирамида. Очекувано, многумина се возбудени околу таквото откритие со оглед дека не го знаат потеклото на пирамидата.

Повеќе...

nasa.klima1Според предвидувањата на НАСА, во 2100 година живтот на Земјата ќе  биде на самиот раб од крајот. Концентрацијата на јаглерод диоксид ќе биде поголема од 900 на милион честички и ќе сочинува речиси 0.1% од Земјината атмосфера.

Повеќе...

satl.1Рускиот истражувач, Ралф Миребс успеал да влезе во напуштениот хангар во Бајконур каде се наоѓаат два прототипа на вселенските шатлови на советската вселенска програма кои денес полека тонат во минатото.

Повеќе...

teleskop.1Иако имал само 15 години, Том Вег го открил тоа што научниците почнале да го бараат уште пред 20 години, планета далеку од Земјата, надвор од сончевиот систем.

Повеќе...

fenomen.sudentСтудентка, успеа да го докаже она што научниците не успеаа да го докажат цели 60 години.

Повеќе...

roboti.1Професорот по информатика Стјуарт Расел од  универзитетот Беркли предупредува за роботи убијци кои се развиваат од страна на американската војска.

Повеќе...

edizel-1Комапнијата Audi“ направи чисто е-дизел гориво од вода и CO2 со што електричните автомобили на водород ги стави во втор план. 

Повеќе...

mrtva.zonaВо Атлантскиот Океан се откриени места "мртви зони" во кои речиси нема кислород во водата. Овие зони за прв пат ги забележал тим од германски и канадски морски биолози. Слични мртви зони се откриени и порано но ова е прв пат да се откријат мртви зони на отворен океан.

Повеќе...

astteroid.dataНАСА претстави нова апликација со која на сите нас ни овозможува да ја заштитеме Земјата од заканувачките астероиди. Секој може да и помогне на вселенската агенција преку откривање на оваа опасност.

Повеќе...

marijaSerif

ZK