Софтвер

stories.15Компанијата Instagram започна со тестирање на нотификации кои ќе го известуваат корисникот во случај некој да направи скриншот од нивното Story.

Повеќе...

monero.0Илјадници веб страници кои што им припаѓале на државните институции во САД и Велика Британија биле заразени со софтвер за копање на криптовалути.

Повеќе...

winamp malaСите кои пораснаа во времето кога Интернетот земаше замав односно кога мрежата почна да го доживува својот прв „бум“, не можеа, а да не го користат „Winamp“, еден од најпопуларните и најомилените музички плеери, на кој и денеска со носталгија се присетуваме.

Повеќе...

cardiogram.0Американскиот стартап Cardiogram заедно со научници од Калифорнискиот универзитет во Сан Франциско успеале да создадат алгоритам наменет за паметниот часовник на Apple, кој со висока точност предвидува постоење на различни болести кај човекот, вклучувајќи и дијабетес.

Повеќе...

offic2019Актуелниот оперативен систем Windows 10 ќе биде единствената платформа која ќе го поддржи новиот Microsoft Office 2019 - соопштија од компанијата Microsoft.

Повеќе...

ios.11Сопствениците на мобилни уреди од Apple најдоцна до месец март ќе ја добијат надградбата 11.3, која носи три интересни новитети.

Повеќе...

selet.opcijaВо најновиот апдејт на популарниот графички софтвер „Photoshop“ се појави алатка наречена Select Subject, кој се потпира на технологија со вештачка интелигенција.

Повеќе...

vestacka.intelВештачката интелигенција на „Alibaba“ постигна 82,44 поени во тест за читање и разбирање на текст, што е повеќе од просекот на човек од 82,304 поени.

Повеќе...

amd.150101Компанијата „Microsoft“ привремено ги суспендираше надградбите на „Windows“ против баговите „Spectre“ и „Meltdown“ за компјутери со AMD процесори откако некои од машините станале целосно неупотребливи и воопшто не можеле да го вчитаат оперативниот систем.

Повеќе...

elda1112Компанијата за видео игри „Nintendo“ создаде одлични наслови во текот на годините во полето на виртуелните забавни игри. 

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium