Софтвер

windows.10Промотивниот период за бесплатна надградба на вашиот актуелен оперативен систем до Windows 10 истекнува наскоро по што Microsoft ќе започне да ја деактивира апликацијата „Get Windows 10“.

Повеќе...

Chrome.16Компанијата Google лансираше нова верзија на својот прелистувач Chrome која содржи до денес најголем број на промени и новитети.

Повеќе...

android.n14Компанијата Google ја лансираше втората бета верзија на новиот софтвер “Android N“ а истата е надополнета со повеќе кратенк кои придонесуваат брзи активации на одредени функции во самата апликација кои може да ги поставувате на почетното мени.

Повеќе...

snapchat.appПопуларната социјална мрежа, Snapchat на своите 100 милиони активни корисници им претстави нова Chat 2.0 функција за споделување на текст, видео и стикери, во кое сега се вклучени и видео повици.

Повеќе...

mozilla.servoКомпанијата сопственик на Mozilla Firefox работи на нов интернет прелистувач познат како Servo кој ќе биде пуштен во употреба во јуни.

Повеќе...

android.im1Компанијата Google е во план заедно со своите корисници да го смисли името на новата верзија на Android оперативниот систем кој во моментов е најкористениот OS за смартфони и таблети.  

Повеќе...

docs.dict Бесплатниот онлајн текст едитор Google Docs започна да работи со гласовни команди. Ова значи дека корисниците ќе можат да ги управуваат речиси сите можности на апликацијата само со глас, но ќе мора да научат доста команди за целта.

Повеќе...

nasa-so.povikНационална администрација за аеронаутика и вселена НАСА нуди награди до 10.000 долари за програмерите кои ќе напишат алгоритми кои ќе го подобрат „видот“ на Робонаут 2, роботот кој моментално се тестира на Меѓународната вселенска станица.

Повеќе...

bittorrent.logo1Популарниот BitTorrent воведе годишна претплата со која целосно се острануваат рекламите. По краткиот бета период, денес на корисниците им се понудени две опции: поевтината опција со годишна претплата од само 4,95 долари, додека годишната претплата која вклучува Pro опции изнесува 19,95 долари.

Повеќе...

swiftkey.microsoftИако се уште не е официјално потврдено, Microsoft планира да го купи SwiftKey за износ од 250 милиони американски долари - пренесуваат медиумите.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа