Бизнис

655-402-cigari-akcizСогласно календарот за зголемување на акцизата за цигари, од први јули 2015 година е предвидено поскапување од три денари за кутија цигари.

Повеќе...

Европската централна банка не е сигурна дека в понеделник нема да биде побарано грчките банки да останат затворени, објави Тајмс.

Повеќе...

На денешната редовна седница на Регулаторната комисија за енергетика се очекува да биде корегирана цената на горивата. Дали ќе има евентуално поевтинување или поскапување останува да ја почекаме одлуката на регулаторите, за цената, што ќе почне да се применува од ноќеска на полноќ.

Повеќе...

Економскиот раст ширум Европа ќе продолжи да јакне, па по стагнацијата во 2013. и растот од 1,3 отсто во 2014., економијата на ЕУ во оваа година ќе порасне за 1,8 отсто, а во наредната за 2 отсто, проценува Светската банка (СБ) во најновиот редовен извештај.

Повеќе...

bankaНа Грција сериозно и се заканува банкрот, предупреди денеска Бундесбанката и истакна дека прифатливо решение не е можно без суштински реформи.

Повеќе...

forbsСанкциите на Западот требаше да ѝ нанесат удар на Русија, меѓутоа, руската економија во моментов е во многу подобра состојба отколку што многумина претпоставуваа дека ќе биде, смета колкумнистот на „Форбс“ Кенет Рапоза, а пренесува РИА „Новости“.

Повеќе...

benzin.jpg-500Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата по кои ќе се точат на бензинските пумпи во Македонија од полноќ па во следните две недели.

Повеќе...

Минатиот понеделник веќе сите горива поскапеа за 1,5 денари по литар. Во моментов на бензинските пумпи низ Македонија литар ЕУРОСУПЕР 95 се точи по цена од 69 денари за литар. Бензинот со 98 октани ЕУРОСУПЕР чини 71 денар за литар, а дизелот се продава по цена од 54,5 денари по литар

Повеќе...

goriva500Регулаторната комисија за енергетика одлучи за новите цени на горивата. Од денес на полноќ нафтените деривати поскапуваат.

Повеќе...

benzin-polniЦените на нафтата на светските берзи во последниот месец константно растат. На лондонската берза цената на барел за испорака во јуни, во петокот падна 75 центи во однос на претходното затворање, на 63,23 долари. Цената на барелот во Лондон достигна највисоко ниво во 2015 година, од 64,95 долари.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа