Бизнис

Регулаторната комисија за енергетика одлучи за новите цени на горивата.

Повеќе...

benza thumb medium500 338Цената на нафтата на берзата на Њујорк се спушти на најниското ниво во последните 6 години. Денеска, литар американска лесна нафта за испорака во април падна на 42,63 долари за барел што е за 83 центи поевтино од вчера. Ова е најниска цена по март 2009 година.

Повеќе...

20evraПретседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги претстави нова банкнота од 20 евра, која ќе биде пуштена во оптек од 25 ноември годинава.

Повеќе...

benzin.8Малопродажната цена на бензините се зголемува за три, а на дизелот за четири денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Повеќе...

benzin.novaЦената на барел нафта порасна на 62 долари на меѓународните берзи поради немирите во Либија кои ја загрозуваат испораката од блискиот исток. 

Повеќе...

nafta.0Американската лесна нафта за испорака во март на берзата во Њујорк поскапи за 52 центи на 52,73 долари, додека во Лондон, барел северноморска нафта од типот „брент“ се продаваше за 53 центи поскапо по цена од 59,81 долар, јави Франс Прес.

Повеќе...

Со поддршка на Mинистерството за земјоделство, шумарствo и водостопанство, 14 македонски фирми од денеска до сабота учествуваат на еден од најголемите светски саеми за овошје во Берлин.

Повеќе...

Регулаторната комисија за енергетика одлучи за новите цени на горивата. Бензините и дизелот во следните две недели ќе се точат по намалена цена.

Повеќе...

Согласно календарот за зголемување на акцизата за цигари, од први јули 2015 година е предвидено поскапување од три денари за кутија цигари.

Повеќе...

stip.fotkaШтипјанецот Владо Милановиќ на своите ниви во општина Карбинци произведува егозотично овошје и зеленчук. Овошјето кивано и зеленчукот карела, коe е традиционална храна во Индија, Јапонија и Кина веќе ги продава на македонскиот пазар, а инаку целокупното производство му е загарантирано и се продава на европскиот пазар.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа