Претседателот Ѓорѓе Иванов најави дека ракометарите исто како и кошаркарите ќе добијат медал за заслуги, откако го освоија петтото место на Европското првенство во Србија и ќе учествуваат на квалификацискиот турнир за ОИ.

pretsedatel.jpg240
Иванов исто така рече дека ракометарите заслужуваат пречек како што имаа кошаркарите и дека Македонија прераснува во врвна спортска нација.

На овој натпревар освен победата над Словенија и пласманот на високото петто место се случи уште еден успех, а тоа е успехот на македонскиот капитен Кире Лазаров кој стана најдобар стрелец на сите времиња.

извор: Курир

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа