Македонија

Четири лица се повредени во сообраќајна несреќа која вчера околу 12:30 часот се случила на автопатот-обиколница на град Скопје, кај клучката Хиподром.

Повеќе...

deca-virusi16Деца од градинка во скопската населба Карпош 2 заболеле од опасни вируси, неофицијално дознава Нетпрес.

Повеќе...

dozd1611Под влијание на циклонска активност со центар над јужна Италија до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Денес врнежите ќе бидат послаби и повеќе застапени во западните и северните делови, а ќе се интензивираат во втората половина на ноќва.

Повеќе...

Осумнаесетгодишната Е.А од гостиварско Дебреше, вчера пријавила противправно лишување од слобода, а осомничен дека го извршил е 20-годишниот Ф.М. од Пирок.

Повеќе...

zimbazmbДемонстрацијата на моќ на првата дама на Зимбабве стана јасна уште во текот на годишниот партиски конгрес, кога таа во својот говор го најави новото партиско обележје – шолја за чај, стилизирана во географската форма на државата.

Повеќе...

Скопјанецот С.Џ. (19) со тешки повреди вчера попладне бил донесен во Градската општа болница “Наум Охридски“.

Повеќе...

dozd1511За шест часа (од седум до 13) најмногу дожд наврнал во Гевгелија, 49 литри на метар квадратен, по што следи Демир Капија со 38 литри, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Повеќе...

Триесетина ученици од основното училиште „Гоце Делчев“ од Демир Хисар се повредени во сообраќајна несреќа што се случи изутрината околу 07:30 часот на патот Демир Хисар – Кичево.

Повеќе...

velosiped1411На улица „Беличица“ во Гостивар вчера околу 16 часот и 40 минути, се случила сообраќајна несреќа со учество на патничко возило „Рено меган“ со гостиварски таблици, управувано од 56-годишниот гостиварец М.С. и велосипед што го управувал 61-годишниот Б.Ф. од околната населба Питарница.

Повеќе...

dozd1411Во Македонија од утре до петок се очекуваат обилни врнежи од дожд кои најинтензивни ќе бидат во јужните и западните делови каде локално може да наврнат и до 70 литри на метар квадратен. Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи.

Повеќе...

skopskaLinijabanerMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа