Македонија

petardi26Петарди се палат по улици, под балкони, во станбените влезови за да одекнат колку што може повеќе. Многумина за ова ги обвинуваат родителите бидејќи тие им ги купуваат овие опасни играчки на децата или им даваат пари за нив, не мислејќи на последиците.

Повеќе...

zagaduvanjeВоздухот во последното деноноќие во Скопје најзагаден бил во Лисиче и кај Ректоратот. Мерните станици регистрирале највисоки концентрации во Лисиче во 21 часот од 577 микрограми на метар кубен, а кај Ректорат се регистрирани 532 микрограми во 22 часот.

Повеќе...

kola2612Триесет годишниот скопјанец С.М. се бори за живот по сообраќајна несреќа која синоќа 40 минути по полноќ се случила на булеварот „Србија“.

Повеќе...

policija26Велешанец е тешко повреден откако вчера бил удрен од автомобил на улицата „Благој Ѓорев“.

Повеќе...

krazba25Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Џ.И. (23) од с. Врапчишта, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторени шест кривични дела „тешка кражба“.

Повеќе...

elka25За новогодишната ноќ времето ќе биде облачно, без врнежи и не многу студено. Температурата во понеделник наутро ќе се движи во интервал од минус пет до неколку степени над нулата.

Повеќе...

sudar2512Три лица се полесно повредени, меѓу кои дете на возраст од 3 години, во сообраќајна несреќа која вчера околу 18 часот се случила на автопатот Скопје-Тетово.

Повеќе...

pari1000Вчера во 15,00 часот М.Ц.(32) од Скопје пријави дека на 25.10.околу 12,00 часот на паркинг на бул. Киро Глигоров во Скопје од страна на М.М. од с.Сопиште извршена му е измама и е оштетен за сума од 40.000 ден.

Повеќе...

tepanje23Четворица ученици од трета година во средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ во Скопје, физички нападнале двајца свои врсници, ученици во истото училиште.

Повеќе...

coper2312Над 550 деца на припадници на Армијата на Република Македонија од воздухопловнта бригада (ВБР) и од останатите команди и единици на АРМ и Министетството за одбрана, меѓу кои и децата на загинатите и починати припадници на бригадата, добија новгодишни пакетчиња од армискиот Дедо Мраз.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа