Македонија

dozd-thumbВремето денес ќе биде променливо облачно со услови за магла по котлините во утринските часови, јавуваат од УХМР.

Повеќе...

Чешките медиуми: Како низ „македонскиот пекол“?Медиумите во Чешка за денешната голема пресметка со Македонија повеќе се плашат од публиката, отколку од нашата селекција.

Повеќе...

Гази Баба со традиционалните пивтии го прослави ВодициСо пивтии, песна и оро, граѓаните на општина Гази Баба го прославија големиот христијански празник Водици. Плоштадот во Автокоманда денеска беше домаќин на традиционалната хуманитарна манифестација „Пивтијада 2012“ каде стотици граѓани купуваа и дегустираа од традиционалните пивтии.

Повеќе...

Република Вевчани испрати писмо до грчката ВладаОткако Грција се налути и испрати протестна нота поради „погребот“ на нашиот сосед на Вевчанскиот карневал, денеска Врховниот совет на Република Вевчани испрати писмо до Владата на Република Грција.

Повеќе...

Сервер: Време е да се исправи неправдата од БукурештЕдинственото нешто што ја дели Македонија од членството во НАТО е проблемот со Грција, за што во Хаг беше донесена пресуда во македонска корист. Вака Даниел Сервер од Џон Хопкинс Универзитетот се заложи за покана за Македонија во НАТО на Самитот во Чикаго во мај.

Повеќе...

Даниел Дончевски го фати крстот во ВардарДаниел Дончевски е среќникот кој денес на мостот во близина на хотелот Холидеј Ин го фати светиот крст во водите на реката Вардар.

Повеќе...

По 5-ти пат светиот крст во рацете на Митко ТопенчаровПо петти пат, Митко Топенчаров го фати светиот крст во водите на Охридското езеро.

Повеќе...

vodici-ex-ohrid-thumbПравославните верници денес го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Повеќе...

sonce-zima-03Времето денес ќе биде сончево со мала или умерена облачност, а ќе дува слаб ветар од југозападен правец, јавуваат од УХМР.

Повеќе...

mulichkovski-thumb

Архитектот што го проектираше комплексот во којшто се наоѓа сега владата на Република Македонија, по сè изгледа ќе ја загуби битката за зачувувањето на нејзиниот изглед како што го знаеме во моментов.

 

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа