Македонија

SakamPopust-igra-thumbПреостануваат уште само неколку дена од наградната игра на СакамПопуст.мк

Повеќе...

sneg-vetarВремето денес ќе биде облачно со локален снег во источните делови од земјата и тоа во претпладневните часови.

Повеќе...

hristovo-raganje-thumbПравославните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

Повеќе...

trpeza-bozikna-thumbБожик е Господски празник и се слави во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ера.

Повеќе...

oblacno-thumbВремето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во источните делови од земјата претпладне повремено ќе паѓа снег.

Повеќе...

bozikkkk-thumbМакедонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик.

Повеќе...

ohrid-snezna-idila-thumbДенеска во поголемиот дел од Македонија, утринските врнежи од дожд се претворија во врнежи од снег. Во западниот дел од државата формирана е снежна покривка, а Охрид е во вистинска снежна идила.

Повеќе...

soobrakajka-bt-thumbТешка сообраќајна несреќа синоќа околу 2 часот се случила на улицата „Партизанска“ во Битола.

Повеќе...

bozik-crkva-thumbПравославните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божик.

Повеќе...

oblaci-dozhdОд управата за хидрометеоролошки работи известуваат дека времето денес ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во текот на денот ќе преминуваат во снег и на места ќе бидат поинтензивни. Ќе дува засилен, повремено силен ветер од северен правец.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа