Македонија

На 27.10.2017 година околу 00.15 часот на ул.„Њу Делхиска“ во Скопје, А.Н. (42) од Скопје со нож му нанела убодна рана на И.И. (37) од с.Сарај. Причина за настанот е претходна расправија која И.И. ја имал со нејзината ќерка К.Б., со која претходно бил во љубовна врска.

Повеќе...

Во Македонија 21,8 процент или 450.500 граѓани се сиромашни, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика за 2016 година. Од вкупниот број сиромашни девет проценти се вработени, а 7,1 процент се пензионери.

Повеќе...

Скопското Јавно обвинителство на денешното рочиште побара од Судот на обвинетите за грабежот во „Тутунска банка” да им одреди највисока казна, која според Кривичниот законик изнесува 10 години.

Повеќе...

zname2610Неколку продолжени викенди и празници кои се паѓаат во неработни денови. Вака изгледа новата програма на неработни денови за 2018 година.

Повеќе...

izbori26Вториот круг од локалните избори во Македонија ќе се спроведува на 1.517 избирачки места во 35 општини, каде право на глас имаат 833.710 граѓани.

Повеќе...

avtobus26Малолетник од скопско вчера бил претепан во автобус.

Повеќе...

На 25.10.2017 година во 07:15 часот на регионалниот пат Тетово – с.Волковија над каналот за наводнување кај с.Милетино-Тетово, се случила сообраќајна незгода.

Повеќе...

zlato2610Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) и Н.И.(23), двајцата од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сториле четири кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“.

Повеќе...

Б.М. вчера околу пладне пријавил дека во Скопје на ул.„Кочанска“, во собата под него каде живеел како потстанар, почувствувал непријатна миризба, и кога се симнал долу, преку прозорот забележал дека Н.Т. (70) (кој исто така живеел како потстанар), бил починат.

Повеќе...

lisici25СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.С.(34) од Новален-Косово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „убиство во обид и “напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“.

Повеќе...

skopskaLinijabanerMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа