Македонија

tutnska20На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 Скопје во врска со грабежот во Тутунска банка, четворицата обвинети опфатени со Обвинителен акт признаа вина за кривичните дела што им се ставаа на товар.

Повеќе...

policija-busВечерва околу 21 часот на булеварот Крсте Мисирков на постојката кај 26-ти Јули, во автобус на ЈСП бр. 50, од страна на повеќе лица бил нарушен јавниот ред и мир и притоа биле нападнати и патниците кои биле внатре во автобусот.

Повеќе...

Пешак е потешко повреден, а 16 лица се полесно повредени во 12 од 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки е причинета материјална штета.

Повеќе...

pozar2010Три куќи биле зафатени од пожар, од кои две изгореа вчера вечерта на улицата „Вера Радисављевиќ“.

Повеќе...

udarna0Поради промената на законот за вработување во Германија, до неодредено е суспендирано вработувањето на граѓани од територијата на поранешна Југославија.

Повеќе...

zemjotr19Серија земјотреси чии епицентри потекнуваат од епицентралното подрачје Пехчево – Кресна се регистрирани денеска во период од 10 до 11 часот.

Повеќе...

volanВо првите девет месеци од годинава, во Гостивар и гостиварско, се случиле 235 сообраќајни несреќи што е за 32 повеќе во споредба со истиот период лани, информираат од СВР Тетово. Билансот на загинати е еден наспроти истиот период лани кога беа регистрирани десет жртви.

Повеќе...

avtobus8Ако може да им се верува на долгорочните прогнози, тогаш оваа зима нема да видиме некој голем студ.

Повеќе...

tepanje0Грозоморен чин се случил вчера во скопско. Брат си ја силувал сестрата, а потоа се заканувал дека ќе ја убие.

Повеќе...

kidnapiranje18СВР Скопје поднесе кривична пријава против Б.П. (33), Т.П. (31) и А.Б. (31), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „противправно лишување од слобода“.

Повеќе...

skopskaLinijabanerMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа