Регион

kandidatka16Валентина Грбавац е 19-годишната кандидатка на ХСП за градоначалник на општината Вргорац. Стидентката која е прва година на факултетот за бродска електротехника и информатика со ова станала најмладиот кандидат за градоначалник во историјата на Хрватска.

Повеќе...

veliki-brat16Учесникот во првата сезона од реалното шоу „Големиот брат“ Антал Скенџиќ пред 10 години изврши тешко злосторство. Тој на 20 години ја уби својата мајка Розалика, а доби казна затвор од 10 години.

Повеќе...

stevanovik15Заканите на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај за „одземање територија на Србија“ се став на сите претставници на Албанците во Косово и затоа на нив не треба да се гледа сама како на став на поединец, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Повеќе...

igra.1305Српското Министерство за внатрешни работи апелира до граѓаните да ја алармираат полицијата ако наидат на видео играта „Син кит“ која кружи низ интернет во земјите на регионот и со која децата се повикуваат на самоповредување, па дури и на самоубиство.

Повеќе...

Возењето велосипед низ шумски патеки е вистинско доживување, но носи и опасност од напад на диви животни.

Повеќе...

diplomat-srbija10Српскиот амбасадор во Либија Оливер Потежица почина во болница во Сусу, Тунис по тешката сообраќајна несреќа, потврди шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.

Повеќе...

policija-skandalПознатиот загребски претприемач, 44- годишниот И.И. вработен во Европскиот парламент, уапсен е бидејќи имал секс со своите две кучиња и разменувал зоофилски фотографии во виртуелниот свет со истомислениците. Полицијата открила мејл пораки, разговори на англиски и хрватски јазик, а имаат и фотографии од сексот со кучињата.

Повеќе...

devojce-policija24Непознат насилник со нож расекол малолетничка од Белград, во парк пред основно училиште, пренесуваат српските медиуми.

Повеќе...

leta2204Несреќата се случила минатиот четврток, а 5 годишното дете за среќа поминало со полесни повреди затоа што отворениот чадор го ублажил падот.

Повеќе...

nevreme20Невобичаено ниските температури за овој период на годината, проследени со снег, дожд и силен ветер што ги погодија изминативе денови Хрватска и Босна и Херцеговина, според прогнозите на хидрометеоролозите, ќе потраат и следните денови.

Повеќе...

cuvariNaGalaksijata

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа