Регион

Шефот на грчката дипломатија, на средбата со медијаторот, Метју Нимиц, го предложил името „Република ГорнаМакедонија” без англиска транскрипција, како прифатливо решение за спорот со името, објавија грчки медиуми.

Повеќе...

Предлози за името, иредентизмот, меѓународни и регионални односи на Македонија и мерки за позитивна агенда се четирите точки на нацрт спогодбата што Грција кон средината на февруари ќе и ја достави на Македонија.

Повеќе...

pozar-crna-goraВо фабриката за оружје „Тара“ во Мојковци дојде до експлозија во која две лица се потешко повредени.

Повеќе...

parlament25Сите 43 косовски пратеници, потписници на иницијативата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства на т.н. ОВК, се ставени на „црна листа“ на повеќе западни земји и нема да можат да добијат визи за патувања.

Повеќе...

Огромна поддршка од „врвот“ на државата добија масовните протести кои се одржаа во Солун против употреба на терминот Македонија во името на нашата држава.

Повеќе...

makedonija-karta22“Решение е една граница со Србија“, грчкиот весник “Елефтери ОРА”, во неделното издание од 21 јануари на насловната страница објавува мапа за поделба на Македонија меѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија.

Повеќе...

cipras20Грчкото радио 24/7 ја пренесува најавата за интервјуто во кое грчкиот премиер Ципрас зборува за преговорите со Скопје и „го опишува името што грчката влада е спремна да го прифати“.

Повеќе...

teorija20Мора да се започне истрага, пресуден придонес во истрагата ќе бидат Американските истражители.

Повеќе...

policija00Областа поа убиство била блокирана, а полициски патроли го истражувале теренот. Василис Стефанакос, не е случајно име во грчкото подземје, особено во последните две децении, кога се појавија нови лидери од претходните „цивилни“ мафијашки војни. Голем број полицајци го сметаат за шеф на третата генерација на грчката мафија.

Повеќе...

money0Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ објави текст во кој пишува за материјалната состојба на косовскиот преимер Рамуш Харадинај и прашува од каде некогашниот воен лидер поседува толку големо богатство.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа