Регион

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека, од појавувањето на ИСИС, на Блискиот исток отишле да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Повеќе...

zaev0412Мора да се најде компромис за прашањето за името за да се отвори патот на Македонија кон ЕУ и другите организации во кои сака да се приклучи, вели грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во интервју за весникот „Етнос“.

Повеќе...

Слободан Праљак освен на семејството оставил проштално писмо и на својата адвокатка Ника Пинтер.

Повеќе...

 Билјана Мијатовиќ (30), која пред четири дена ја уби невенчаниот сопруг Синиша Радованчев(50) во Панчево, само три недели по породувањето, со години трпела злоставување на мажи.

Повеќе...

sinisa23Синиша Радованчев (50) се сомничи дека во семејниот дом во Панчево ја избодел со нож и усмртил својата невенчана сопруга Билјана Мијатовиќ (30) со која има 20 дена старо бебе.

Повеќе...

ubistvo-srbijaБилјана М. (30) вчеравечер околу 19 часот била убиена од својот сопруг, Синиша Р. (50) во Панчево, само три недели откако тие станале родители.

Повеќе...

grcija16Седумнаесет лица досега настрадаа од поплавите во грчката област Атика, говорат последните официјални информации. Пожарникарите во моментов бараат шест исчезнати лица, објавија локалните медиуми.

Повеќе...

sneg1411Во Сараево вчера падна снег, а метеоролозите предупредуваат дека се очекуваат посилни врнежи. Во главниот град и во поголемиот дел на БиХ е издаден „жолт“ метео-аларм.

Повеќе...

obradovik1011Претседателот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ на новинарите им го покажа одговорот на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, на барање на известување од пратеник од Двер, на кои се гледаат како што кажа Обрадовиќ се гледаат нивните сомнежи и критики на односот на Владата кон мигрантската криза биле оправдани.

Повеќе...

maja10Српскиот милионер Милан Беко, еден од најбогатите Срби воопшто, преживеа атентат откако во него беше пукано во близина на неговата куќа. Едно од осомничените лица кои беа под истрага за организација и извршување на атентатот е Маја Адровац, убавата белграѓанка која ја сметаат за опасен лик, дел од белградското подземје. Изгледа ли навистина така?

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа