Свет

Снежна бура ги блокира патиштата во турскиот североисточен регион Ардахан, јави СиЕнЕн-Турк.

Повеќе...

vojna0Ако САД се повлечат од нуклеарниот договор со Иран или повторно му воведат санкции, Техеран може да произведе нуклеарно оружје, а тоа ќе ја приближи опасноста од војна кон Европа, изјави германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел.

Повеќе...

samsung15Велика Британија го обвинува Иран за кибер-напади врз нејзиниот Парламент, пишува весникот „Дејли телеграф“. Хакерските напади датираат од 24 јуни.

Повеќе...

eufor15Мировните сили на ЕУ во Босна (ЕУФОР) и локалната армија и полиција учествуваат во прва заедничка вежба во Босна, поддржана од НАТО.

Повеќе...

poplavi1210Најмалку 37 лица загинаа, а 40 се водат како исчезнати по поплавите и свлечиштата во северниот и централниот дел на Виетнам, соопшти Службата за итни случаи во земјата.

Повеќе...

pozar1210Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба.

Повеќе...

katalonija.10За времен на кризата во Каталонија, шпанската влада би можела да го активира Членот 155 од Уставот на Шпанија, кој ја овластува владата да ги преземе сите мерки потребни да се зачува интегритетот на државата, што во Мадрид индиректно навестиле за следниот нивен чекор.

Повеќе...

katalonija00Иднината на Каталонија изгледа неизвесна, во пресрет на очекуваниот говор на сепаратистичкиот регионален лидер Карлес Пучдемон, при што е нејасно дали тој ќе ја исполни својата намера да прогласи независност од Шпанија, коментира ДПА.

Повеќе...

domovi10Голем број пожарникари се борат против неколку пожари кои дивеат во руралните делови на Северна Калифорнија, поради што беше наложена и евакуација на тамошното население. Пожарите се aктивни во близина на Сан Франциско.

Повеќе...

spanija09Вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија, денеска изјави дека Владата е подготвена да преземе дејствија ако каталонските сепаратистички лидери утре, како што ветија, прогласат независност на Каталонија.

Повеќе...

zj 300x250-min

mileniumbanner21

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа