Свет

suma-zabrana16Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала нешто помалку од еден месец потполно сама во шума. Како што е наведено, јадела печурки и диви бобинки.

Повеќе...

ruska-policija14Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) привела четворица терористи, еден државјанин на Русија и тројца на централноазиските држави, кои подготвувале атентати во Москва и регионот, соопшти прес центарот на ФСБ, пренесе ТАСС.

Повеќе...

armija12Северна Кореја денеска соопшти дека речиси 3,5 милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се јавиле да и се приклучат на војската во борбата против САД и отпорот против новите санкции на Обединетите нации.

Повеќе...

neraboten10– Ирачката Влада денеска објави неработен ден поради горештините. Одлуката е донесена откако температурите во државата достигнаа 50 степени Целзиусови.

Повеќе...

zemj09Најмалку 13 луѓе загинаа, a 175 се повредени во земјотресот со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала, што го погоди планински дел на Сечуан во југозападна Кина, соопшти провинциската Влада.

Повеќе...

bura04Сојузната американска држава Алабама денеска беше погодена од летна бура пропратена со грмотевици, силен ветер и обилен дожд, па затоа во Феникс прекинат е сообраќајот, одложени се летови, а илјадници луѓе останаа без струја.

Повеќе...

crvena-faza03Поради високите температури, на целата територија на Србија денеска е прогласена „црвена фаза“, јави Танјуг.

Повеќе...

pukanje29Бразилските власти одлучија да испратат во Рио де Жанеиро 8.500 војници, кои ќе помагаат во борбата против организираниот криминал, пренесува ТАСС.

Повеќе...

Една планинарка во Шведска побарала спасувачка служба поради тоа што заради умор не можела да се симне од планина, пренесуваат локалните медиуми.

Повеќе...

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран близу јапонскиот остров Окинава, соопшти Американскиот геофизички институт.

Повеќе...

milenium-baner

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа