Во поплавите предизвикани од поројните дождови што го зафатија реонот на округот Галац во источниот дел на Романија, четири лица, меѓу кои и едно дете, загина, а три други се водат како исчезанти.

poplava-kola-janema-500

Според романските власти, под вод се над 700 станбени објекти во 17 населени места во Галац, а во многу делови на округот во прекин е и снабдувањето со електрична енергија.

Од поплавените реони се евакуирани над 500 лица, а има и иноформации за десетици удавени домашни животни.

При поплавите загинале двајца мажи на возраст од 62 и 85 години, една 74-годипна жена и едно осумгодишно дете.

Во поплавените реони се испратени припадници на службата за вонредни состојби, како и полициајци и војници, кои им помагаат на настраданите.

Извор: Курир

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа