Производителите на газирани пијалоци, американските компании Кока-Кола и Пепси, денеска соопштија дека работат на отстранување на контроверзните состојки од своите пијалоци, како „Маунтајн Ѓу“, „Фанта“ и Пауерејд“.

coke pepsi500

Спорната состојка, позната како бромирано растително масло (БВО), се најде на удар на критичарите по онлајн петиција започната од тинејџерката Сара Каванаг од Мисисипи.

Употребата на бромирано растително масло не е дозволена во Јапонија и Европската унија.

Наместо БВО, Кока-Кола соопшти дека ќе користи сахароза ацетат изобутират, што не се користи како додаток повеќе од 14 години.

Извор: Курир

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа