Над седум луѓе се повредени денеска во експлозија на бомба во метрото во Каиро, соопштија египетски безбедносни претставници.

Metro500

Египет е соочен со серија напади, а главно одговорноста за нив ја преземаше екстремистичката група Ансар Беит Ел Макдис, која во понеделникот соопшти дека е верна на Исламска држава во Ирак и Сирија.

Минатата седмица четири лица загинаа кога експлодира бомба во воз северно од Каиро.

Извор: Курир

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа