Тајванските власти го осудија на смрт студентот Ченг Чие (23), кој пред две години изврши крвав напад во метрото во Тајпеј, јавува ТАСС, пренесе МИА.

Пресудата, смрт со стрелање, била извршена синоќа, соопшти тајланското Министерство за правда.

Судот го прогласи Чен Че (23) за виновен, за убиство со предумисла на четири лица и нанесување на телесни повреди на уште 22 лица.

Трагедијата се случи во мај 2014 година, кога патник во метрото извадил нож и почнал да им нанесува удари на сопатниците. Се утврди дека напаѓачот бил студент од Универзитетот во градот Тајџун. Истрагата покажа дека тој не се наоѓал под влијание на алкохол и дрога. Момчето билo опседнато од идејата за голем и шокантен напад долго време, како што и самиот и рекол на полицијата.

Извршителот ја призна вината и не изрази никакво жалење во врска со тоа.

Извор: КУРИР

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа