Најмалку 72 лица загинаа, а над 150 се ранети во експлозија на бомба во суфиски храм на југот на Пакистан.


Експлозијата се случила во градот Сехван, 200 километри североисточно од Карачи.

Нападот го извршил бомбаш самоубиец кој влегол во храмот и го активирал експлозивот меѓу верниците, изјави полициски извор.

Храмот бил преполн со верници.

Групата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот.

Извор: КУРИР

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа