Во воздушните напади на коалициските сили, предводени од САД, убиени се 21 цивили, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

vozdusni-napadi-sirija

Центарот наведува дека цивилите биле погодени додека се обидувале да ја напуштат Рака, упориштето на Исламска држава.

-Цивилите се качувале во бродчиња на северниот брег на Еуфрат за да побегнат, наведе шефот на Центарот, Рами Абдел Рахман, пренесоа француските меидуми.

Извор: Курир

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа