Свет

zgrada08Нов силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Тајван, само еден ден откако островот беше погоден од земјотрес од 6,4 степени, при што загинаа шест луѓе.

Повеќе...

doselenikХаниф Бали е член на шведскиот парламент. Освен по годините, 30-годишниот Бали се истакнува и по уште една необична работа. Тој е многу критичен кон масовната имиграција во оваа скандинавска земја, позната по добриот животен стандард, но и по својата прогресивна и мултикултурална политика. Тоа не би било чудно доколку Бали, како што неговото име сугерира, и самиот не е доселеник.

Повеќе...

Малезиската влада кон почетокот на годинава ја ангажираше компанијата ,,Ocean Infinity “ за да ги најде остатоците од авионот што пред четири години без трага исчезна во водите на Индискиот океан.

Повеќе...

pentagon.07Една од најголемите агенции на Пентагон не може да оправда потрошени 800 милиони долари, се наведува во извештајот на водечка ревизорска фирма, во кој имал увид „Политико“.

Повеќе...

moskva06Комуналните служби во Москва ќе мораат да исчистат речиси 72 милиони кубни метри по најобилните снежни врнежи во овој век во руската престолнина, изјави заменикот-градоначалник Пјотр Бирјуков.

Повеќе...

И по нешто повеќе од 30 години од нуклеарната хаварија, Чернобил уште претставува инспирација за многу авантуристи и фотографи.

Повеќе...

deca-sudan05За време на посетата на едно од последните упоришта на опозицијата, американски репортер, разговарал со таткото чии деца се киднапирани.

Повеќе...

ubistvo06Арбен Реџа (32), Албанец од Лондон, минатата недела е осуден е на 10 години затвор поради убиство во состојба со намалена пресметливост. Реџа на крајот од јануари 2016-та година, практично и ја отсече главата на својата вереница Елидона Демирај (25) бидејќи се сомневал дека не е девица.

Повеќе...

ruski-pilotРуското министерство за одбрана објави снимка од воздушниот напад на бунтовниците во сириски Идлиб каде што во саботата беше соборен руски воен авион и убиен пилотот.

Повеќе...

prostitutka02Убиениот Карли бил вмешан во мрежа на проституција и продажба на накит на црниот пазар. Златарот, како што пишуваат италијанските медиуми, имал договор со Оливера, а таа со полицаецот од Србија и уште еден маж, да го снабдуваат со скапоцени камења кои тој ќе ги препродаде, а подоцна ќе им даде процент од профитот.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа