Свет

Гладен леопард влетал во куќа и тешко повредил четворица (фото)Леопард повредил четворица, од кои двајца потешко, кога најверојатно во потрага по храна залутал во индискиот град Гувахати.

Повеќе...

bozik-svet-thumbДенес славиме „Божиќ“. Денес го славиме Христовото раѓање. Ние, заедно со милиони други православни христијани ширум светот го прославуваме овој ден.

Повеќе...

Чавес назначи наркобос за министер за одбранаПретседателот на Венецуела Уго Чавес за министер за одбрана го назначи генералот Хенри Ранхел Силва, кого САД го сметаат за наркобос, поврзан со шверцот со кокаин од соседна Колумбија.

Повеќе...

nesreka-balon-thumbВо несреќа со балон наполнет со топол воздух, кој синоќа се запали и урна на Нов Зеланд, загинаа сите 11 патници, соопшти полицијата.

Повеќе...

Се активира и вулканот Етна  На италијанскиот остров Сицилија, од вулканот Етна денеска почна да се издига густ чад кој се крена на висина од околу 5.000 метри.

Повеќе...

Големиот волшебник: Крајот на светот е огромна лагаАнтонио Васкес, познат како „Големиот волшебник“ на Мекиско, ги нарече огромна лага тврдењата дека оваа година ќе се случи крајот на светот според календарот на Маите.

Повеќе...

Во Шпанија запленети 3,5 тони хашиш Полицијата во Шпанија вчера соопшти дека растурила синџир од криумчари кои од Мароко во европските земји пренесувале хашиш, а во текот на акцијата се уапсени 53 лица и се запаланети 3,5 тони дрога.

Повеќе...

Во 2012 ќе го „кракуваат“ ракот? Механизмите на ракот се уште се мистериозни. Тоа наскоро ќе се промени. Вака започнува сторијата објавена во лондонскиот „Економист“.

Повеќе...

Германски супер-вулкан ќе го пригуши Сонцето?„Заспаниот“ супервулкан што се наоѓа под езерото Лахер Зе во близина на германскиот град Бон, покажува вознемирувачки знаци на „будење“, наведува весникот „Дејли Мејл“.

Повеќе...

Христијаните во Нигерија имаат три дена да се иселатМилитантната исламистичка група Боко Харам издаде ултиматум, кој им дава три дена на христијаните кои живеат во северниот дел на Нигерија да ја напуштат областа.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа