Свет

fukusima-thumbДенеска во близина на нуклеарната централа „Фукушима 1“е регистриран земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала, соопшти јапонската метеоролошка служба.

Повеќе...

nobel-thumbЦеремониите за врачување на Нобеловите награди за 2011 година денес по 110-ти пат ќе се одржат во Стокхолм и Осло на годишнината од смртта на Алфред Нобел.

Повеќе...

delfini-thumbМасивно убиство на делфини се случува секоја година во Данска само поради забава.

Повеќе...

Договор за строга економска дисциплина Документот за создавање на буџетско-даночен сојуз на еврозоната ќе биде потпишан од 23 земји-членки на Европската унија, изјави претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј.

Повеќе...

Обама: Европа е богата и може да ја реши кризатаПретседателот на САД Барак Обама изјави вчера дека е „многу загрижен“ поради кризата во еврозоната и изрази уверување дека ЕУ има ресурси за нејзино спречување доколку лидерите имаат политичка волја тоа да го направат.

Повеќе...

Леонети: Еврото може да „експлодира“, а Европа да се распаднеСитуацијата во Европската унија е многу сериозна. Еврото може да “експлодира“, а Европа да се распадне “, предупреди францускиот министер за европска политика Жон Леонети.

Повеќе...

Кинеската полиција уапси 608 лица поради трговија со деца Полицијата во Кина уапси 608 луѓе под сомнение дека учествувале во трговија со деца.

Повеќе...

Монти: Можно е да ја доживееме судбината на ГрцијаИталијанскиот премиер Марио Монти денеска ги повика пратениците да го усвојат неговиот пакет за излез на земјата од финансиската криза, кој, меѓу другото, подразбира поголеми даноци, изјавувајќи дека Италија нема да има доволно пари за да ги исплати државните плати и пензии.

Повеќе...

ЕФСА: „Киндер“ чоколадото не помага во растот на децатаЕвропската управа за безбедност на храната (ЕФСА), како агенција на ЕУ, потврди повеќе од 200 тврдења за корисноста на прехранбените производи врз здравјето на луѓето, што може да им даде компаративна предност на компаниите чија целна група се потрошувачите кои се грижат за своето здравје.

Повеќе...

15 години затвор за поранешен претседател на ИнтерполПоради корупција поранешниот претседател на Меѓународната организација на криминалната полиција (Интерпол) Џаки Селеби доби 15-годишна затворска казна.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа