Свет

razrasana29Милијардерите, 75-годишниот Бери Шерман и неговата 70-годишна сопруга Хани, кои во декември биле пронајдени мртви во својата куќа, не извршиле самоубиство, туку биле убиени.

Повеќе...

poplavi29Во некои подруми во градот водата веќе проби по обилните дождови. Музејот Лувр денеска е затворен за посетители, а парижаните се предупредуваат да се држат понастрана од Сена бидејќи нејзиниот водостој континуирано и непредвидливо расте.

Повеќе...

london27Македонската заедница во Велика Британија денеска одржа протест пред зградата на Европската Унија во Лондон, каде што организаторите имаа и поздравни говори.

Повеќе...

kamion20Најмалку 40 лица загинале, а десетина се повредени во пожар кој ова утро избил во болница во Јужна Кореја, објавија локалните пожарникари.

Повеќе...

uzas20Издавачот во меѓувреме им се извинил на семејствата на жртвите што воопшто се вплеткал во оваа работа, а се уште се истражува како книгата која е напишана на 144 страници е прокриумчарена од затворот.

Повеќе...

kipar24Ако се тргнат иредентистичките идеи и тенденции во уставот на Скопје, тогаш името не е воопшто важно, не ми е битно ако сакаат да се викаат и Северна Грција, вели кипарскиот претседател Никос Анастасијадис во интервју за „Прва емисија“ на кипарското радио 1. Тој, јавува дописникот на МИА од Атина, додава дека доколку се отстрани иредентизмот, тогаш е „смешно името да разделува или да создава проблеми со држави со кои можеш доколку соработуваш да постигнеш многу повеќе во твоја корист“.

Повеќе...

Kuka-stravПо апсењето на брачниот пар полицијата открила дека децата биле затворени во куќата и не смееле да излегуваат без дозвола, а некои биле во окови и не можеле да се движат.

Повеќе...

aljaska23Предупредување од цунами издадено е на Аљаска, после земјотресот со јачина од 8,1 степни по Рихтер, кој ја погоди оваа област.

Повеќе...

albanec-komandantГо напуштил САД во 2015 години, кога имал 25 години и само четири дена подоцна се најде во камп за тренирање џихадисти во Сирија. Шест месеци подоцна е снимен во тоа морничаво видео со курдските заробеници.

Повеќе...

protesti20Почнало со вербална пресметка на демонстрантите и група Македонци кои, облечени во маици со македонски национални обележја, седеле на кафе.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа