Свет

topka20Земјиното магнетно поле денеска ќе го погоди геомагнетна бура од најслаба јачина, соопштија од американскиот Центар за предвидување временски состојби во вселената и Агенцијата за проучување океани и атмосфера (НОАА).

Повеќе...

Успеале да се одврзе и да се провлече низ прозорот во околу шест часот наутро. Повикала полиција од деактивиран мобилен телефон, на кој имало опција за бирање на итната служба 911.

Повеќе...

mraz17Студен бран го зафати најстуденото место на земјата- Сибир. Во Јакутија се измерени минус 67 степени Целзиусови.

Повеќе...

tramp160101Претседателот на САД Доналд Трамп ги остави својата сопруга Меланија Трамп и синот Барон да накиснат за време на невремето на меѓународниот аеродром Палм Бич во Флорида.

Повеќе...

kor15Претседателот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун порача дека неговата земја може да издржи санкции и во следните 100 години.

Повеќе...

Двајца ученици од едно руско училиште во градот Перм се скарале и еден на друг тргнале со ножеви. Ранети се 12 ученици и една наставничка.

Повеќе...

lavina1001Од околу 13.000 туристи, кои биле заробени во снежната олуја во Зермат, популарниот ски-центар во Швајцарија, неколку стотини со хеликоптер биле префрлени во селото во близина.

Повеќе...

bosfor10По изградбата на мостот „Султан Селим“ преку Босфорот, Турција подготвува нов мега проект – прокопување на вештачки канал кој ќе ги поврзе Црното и Мраморното Море.

Повеќе...

Педесетгодишниот Р.С починал во автомобил покрај реката Укрина во околина на Прњавор. Љубовницата Д.Л, со која бил, пробала да му помогне, па побарала помош во најблиската куќа.

Повеќе...

Во најтоплата пустина на светот се случи еден од најголемите феномени досега, падна снег. Инаку до овој феномен е дојдено поради ледениот бран кој нај веќе погоди делови од Алжир.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа