Свет

pozar0401Најмалку 10 лица загинаа во пожар што избувна рано изутринава во фабрика за производство на чевли во местото Чернореченскиј во руската Новосибирска Област, соопшти Министерството за вонредни состојби на Русија.

Повеќе...

turcija-zatvor04Турска пратеничка од прокурдската Демократска партија на народите (ХДП) е осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот, јавија турските медиуми повикувајќи се на извор од судот.

Повеќе...

svadba04Омажена 54 докторка од Австрија се развела од мажот затоа што се заљубила во невработен 25 годишен Македонец, кого потоа го примила во станот во градот Корнојбург.

Повеќе...

brkanje02Германската јавност е огорчена поради снимката која се појавила на социјалните мрежи, а извршителите на инцидентот уште не се откриени.

Повеќе...

lazen-dojavuvac30Полицијата во американскиот град Вичита го идентификуваше и уапси човекот кој поради облог предизвика полициска интервенција во која беше убиен недолжен граѓанин.

Повеќе...

puski-pukanje3012На плоштадите на европските градови ќе се врши претрес на торби, а на некои места ќе биде забрането и точење на алкохол.

Повеќе...

mozen-konflikt3012Членките на НАТО и ЕУ се движат кон конфлик во својата кавга околу разграничувањето, предупредува германскиот весник Хандесблат и истакнува дека не е исклучена ни употреба на полициска сила. Водечкиот германски бизнис весник смета дека сите знаци укажуваат на тоа дека следи бурен период во хрватско-словенечките односи поради Пиранскиот Залив, во кој не е исклучен ни „оружен конфликт”.

Повеќе...

bomba2912Околу 39.000 луѓе, од кои 10.700 цивили, се убиени во војната во Сирија во 2017 година, соопшти невладиниот Сириски центар за човекови права.

Повеќе...

policija2812Турската полиција денеска уапси 38 лица, меѓу кои и Сиријци, во операцијата во северозападната област Бурса, под сомнеж дека имаат врски со Исламска држава.

Повеќе...

sneg2812Рекордни снежни врнежи и бран на поларен студ ја погодија Северна Америка. Температурите на одредени места достигнаа рекордни минус 50 степени Целзиусови.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа