Свет

mosulВо Мосул денес била одржана божиќна миса откако терористите на ИСИС биле истерани од градот, прва Божиќна служба по три години.

Повеќе...

nova-godinaНекои едвај го чекаат Божик, додека други не можат да ја дочекаат Нова година! Некако секогаш излегува дека поголема е радоста во исчекувањето, отколку во самиот настан. Така и Бадната вечер всушност е ден кога се случуваат најмногу нешта.

Повеќе...

tinu-ninu1212Убиената девојка лежела на подот, под фрижидерот во продавницата. Сведоците на настанот тврдат дека момчето ја избодело 17 пати.

Повеќе...

brodce2212Покренати се обвиненија против осуммина Австралијанци. Тројца од нив се упасени во комбето, каде е пронајдена дрогата, тројца во чамецот со кој е пренесувана и двајца во хотел во Перт.

Повеќе...

soci19Тоа што жителите на Сочи масовно го нарекле “експлозија на метеор” изгледало како ѕвездено шоу кое метеорскиот дожд им го приредил на локалните вљубеници во ѕвезди.

Повеќе...

Пожарникарите во американската сојузна држава Калифорнија постепено го совладуваат големиот шумски пожар, кој во изминативе две недели гори во планините северно од Лос Анџелес.

Повеќе...

erdogan22Грчките медиуми јавуваат дека при крајот на ноември полицијата уапсила деветмина турски левичари кои планирале да го ликвидираат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Атина.

Повеќе...

doktor1612Доналд Клајн е 77 лекар за плодност од Индијана, кој својата сперма ја користел за да оплоди десетици пациентки без нивна согласност, но поради спогодба во затвор нема да помине ниту еден ден.

Повеќе...

sad-zgradaСАД во провинцијата Хасека почнаа да формираат „Нова сириска војска“ од останатите терористи на Исламска држава, објави рускиот Центар за примирје.

Повеќе...

Ракета истрелана врз Израел од Појасот Газа погоди станбена зграда во тој палестински регион, изјави неименуван израелски претставник.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа