Свет

anonimusi20Меѓународната хакерска група Анонимуси ја нападна интернет страницата на шпанскиот Уставен суд.

Повеќе...

apseneБразилската полиција уапсила 108 лица во најголемата полициска акција против педофили во историјата на Латинска Америка.

Повеќе...

Шпанската Влада постигна договор со опозискиата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во каталонија, како дел од пакетот мерки за воспоставување директна контрола над овој регион, изјави социјалистот Кармен Калво.

Повеќе...

sudar19Алиона Зајцева (25), ќерка на олигарх од Украина, уби пет лица, а голем број се повредени откако не запрела на црвено светло на семафор и со возилото удрила во група луѓе.

Повеќе...

pilot19Џефри Мичелс е ветеран на американската воздухопловна бригада кој мистериозно исчезнал пред повеќе од 40. години, а неговото исчезнување со години останало неразјаснета мистерија.

Повеќе...

Снежна бура ги блокира патиштата во турскиот североисточен регион Ардахан, јави СиЕнЕн-Турк.

Повеќе...

vojna0Ако САД се повлечат од нуклеарниот договор со Иран или повторно му воведат санкции, Техеран може да произведе нуклеарно оружје, а тоа ќе ја приближи опасноста од војна кон Европа, изјави германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел.

Повеќе...

samsung15Велика Британија го обвинува Иран за кибер-напади врз нејзиниот Парламент, пишува весникот „Дејли телеграф“. Хакерските напади датираат од 24 јуни.

Повеќе...

eufor15Мировните сили на ЕУ во Босна (ЕУФОР) и локалната армија и полиција учествуваат во прва заедничка вежба во Босна, поддржана од НАТО.

Повеќе...

poplavi1210Најмалку 37 лица загинаа, а 40 се водат како исчезнати по поплавите и свлечиштата во северниот и централниот дел на Виетнам, соопшти Службата за итни случаи во земјата.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа