Свет

pozar1210Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба.

Повеќе...

katalonija.10За времен на кризата во Каталонија, шпанската влада би можела да го активира Членот 155 од Уставот на Шпанија, кој ја овластува владата да ги преземе сите мерки потребни да се зачува интегритетот на државата, што во Мадрид индиректно навестиле за следниот нивен чекор.

Повеќе...

katalonija00Иднината на Каталонија изгледа неизвесна, во пресрет на очекуваниот говор на сепаратистичкиот регионален лидер Карлес Пучдемон, при што е нејасно дали тој ќе ја исполни својата намера да прогласи независност од Шпанија, коментира ДПА.

Повеќе...

domovi10Голем број пожарникари се борат против неколку пожари кои дивеат во руралните делови на Северна Калифорнија, поради што беше наложена и евакуација на тамошното население. Пожарите се aктивни во близина на Сан Франциско.

Повеќе...

spanija09Вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија, денеска изјави дека Владата е подготвена да преземе дејствија ако каталонските сепаратистички лидери утре, како што ветија, прогласат независност на Каталонија.

Повеќе...

pozar0810Три хеликоптери и над 100 пожарникари учествуваат во гаснење пожар што зафати трговски центар во Москва.

Повеќе...

heroj07Некои супер херои не носат маски, овој млад човек е фотографиран за време на најдраматичниот напад во Лас Вегас, а за многу кратко време тој стана херој низ целиот свет.

Повеќе...

avtobus06Деветнаесет лица загинаа синоќа во сообраќајна несреќа меѓу автобус и воз на железнички премин во рускиот Владимирски регион. Ова го соопштија здравствени власти од градот Владимир, кој се наоѓа 178 километри источно од Москва.

Повеќе...

skolo06Чувар во градинка во бразилскиот град Жанаубу, запали шест деца и воспитувачка, а од изгорениците починал и самиот тој.

Повеќе...

voda06Земјотрес со интензитет од 6,3 по Рихтеровата скала е регистриран денеска во близина на источниот брег на Јапонија.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа