Свет

kokain0512Шпанската полиција заплени 5,8 тони кокаин, што е најголема количина запленета дрога во изминатите 18 години, соопшти шпанското МВР.

Повеќе...

dzihadisti05Исламската држава преку своите комуникациски канали ги повика своите поддржувачи во Албанија да организираат терористички напади за време на предстојните Божиќни и новогодишни празници.

Повеќе...

napad0412Во тек е потера по возачот на автомобилот кој влетал во пешаци во Њујорк. Тој се качил на тротоар и почнал да ги гази минувачите.

Повеќе...

Во снежното невреме во Германија загинаа две лица, а откажани се десетици летови. Германската новинска агенција ДПА извести дека 86-годишна жена загинала во Долна Саксонија, кога автомобилот во кој се превезувала се излизгал на патот и се судрил со друг автомобил кој патувал во спротивен правец.

Повеќе...

pola-grad02Пожарот што уништи 21 зграда во градот Кохос во државата Њујорк, бил предизвикан од страна на Американецот Џон Гомез (51), кој се обидувал да го имитира она што ги видел на телевизиската емисија „Форџд ин фајр“, каде учесниците се натпреваруваат во ковење на мечеви.

Повеќе...

isceznato-dete0212Во текот на 2017 година на територијата на Русија исчезнаа околу 1.500 деца, изјави денеска раководителот на Истражниот директорат при руското Министерство за внатрешни работи, Андреј Шчуров.

Повеќе...

masakar01Во судница во украинскиот град Никипол денеска се случи масакр.

Повеќе...

Веднаш по самоубиството на хрватскиот затвореник Слободан Праљак сите се запрашаа каков отров испил за тој да почине само по неколку часа.

Повеќе...

Слободан Праљак почина денес во Хаг, откако испи отров во судницата за време на изрекувањето на пресудата, објавуваат хрватските медиуми.

Повеќе...

voz2911Дваесет и едно лице е повредено откако денеска вагон на патнички воз излета од железничка шина меѓу јужните шпански градови Малага и Севилијавагон, соопшти андалузиската служба за вонредни состојби.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа