Свет

policija0610Еден маж е уапсен поради основано сомнение дека пробал да внесе експлозив во авион на аеродромот во Гетеборг.

Повеќе...

las napad04Стивен Педок кој што уби најмалку 59 лица на концерт на кантри музика во близина на хотелот „Менделеј Беј“ во Лас Вегас во неделата, во својата хотелска соба имал 23 парчиња оружје и уреди за забрзување на огнената моќ.

Повеќе...

slusalki0310Ветеранот од војната во Ирак, Тејлор Винстон, за време на нападот во Лас Вегас, украл камион и почнал да ги пренесува повредените во болница.

Повеќе...

dziha04Видео снимките од егзекуциите кои ги објавуваат припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД), речиси секогаш предизвикуваат сомнеж во јавноста дали се работи за вистински или наместени сцени, наведува британската телевизија „Скај Њуз“.

Повеќе...

protesti0310Во Барселона и други градови во шпанската област Каталонија во тек се масовни протести, поради инцидентите и полициското насилство при завчерашниот референдум за независност.

Повеќе...

napad0200Најмалку 20 луѓе загинаа во нападот во Лас Вегас за време на музички фестивал, соопшти полицијата.

Повеќе...

katalonija0210Во градот Виела на граница со Франција се случи полицајци да плачат и да ги бранат граѓаните од ќотекот на своите колеги.

Повеќе...

napad02010Најмалку 50 луѓе загинаа, а над двесте се повредени во нападот извршен денеска на музички фестивал во Лас Вегас, изјави шерифот на градот, Џозеф Ломбардо.

Повеќе...

katalonija3009Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон го заврши предизборнииот митинг со зборовите дека утрешниот референдум ќе им обезбеди на граѓаните од овој шпански регион „право да бидат слушати и признати на глобално ниво.”

Повеќе...

tramp30Министерот за здравство и социјална заштита на САД, Том Прајс поднесе оставка откако е покрената истрага за неговите патувања со скапи чартер летови, кои го налутија претседателот Доналд Трамп.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа