Информации и видео записи за најекстремната верзија на новата генерација на „Ford Ranger“ деновиве станаа сензација во авто светот на интернет.

Модификацијата ќе го добие додаток на „Raptor“ на своето име и ќе биде опремен со 2.0-литарски турбо дизел мотор.

Од стандардната верзија, „Raptor“ добива проширени браници, поголеми тркала и различна решетка на ладилникот. Највисоко оценетата верзија на „Ranger“ ќе има и модернизирана суспензија со специјални прилагодувања, шара на гумата и засилено пониско тело.

Моторот на најмоќниот „Raptor“ е доверен на 2.0-литарскиот турбодизел чија моќност е поголема од сегашниот 2.3-литарски бензински мотор. Колку е точна коњската моќ дополнително ќе се дознае. Познато е дека моторот е комбиниран со 10-брзински автоматски менувач.

Стандардната верзија на пикапот беше презентирана на саемот во Детроит во јануари. Во САД, моделот ќе биде достапен само со 2.3-литарски мотор кој исто така е комбиниран со 10-брзински автоматски менувач. Другите технички карактеристики на моделот засега остануваат тајна. Интересно, претходната генерација на „Ranger“ во САД беше достапна само со дизел мотор.

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа