vasil-zafirchevНастани

1531       Во Лисабон, главниот град на Португалија, во земјотрес загинаа меѓу 20 и 30 илјади луѓе.

1815       Францускиот цар Наполеон Бонапарта го напушти островот Елба, кој по абдикацијата му беше одреден како привремено живеалиште, и со мала група следбеници тргна за Париз за да ја преземе власта. Со тоа почна периодот на неговото владеење познато како „Сто денови“, завршено со поразот на неговите трупи кај Ватерло.

1848       Британскиот воен транспоретен брод „Биркенхед“ потона во заливот Симон покрај брегот на Јужна Африка, повлекувајќи во смрт 485 луѓе.

1901       По задушувањето на двегодишното кинеско востание против окупаторите наречено „Боксерско востание“ на водачите на побунетите Чи Хсиуиј и Су Ченг Ју јавно им ги отсекоа главите.

1909       Отоманската Империја ја призна австроунгарската анексија врз Босна и Херцеговина.

1915       Германците во Првата светска војна, во борбата против Французите кај Маланкур за првпат во историјата војуваа со употреба на фрлачки пламени.

1918       Германски авиони во Првата светска војна го бомбардираа италијанскиот град Венеција.

1936       Адолф Хитлер во Саксонија ја отвори првата фабрика за производство на „народното возило“ Фолксваген.

1992       Република Босна и Херцеговина ја призна Република Македонија.

1993       Напад во Светскиот трговски центар во Њујорк. Загинаа 6 лица, повредени се 1.042.

2004       Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена делегација и двајца пилоти загинаа при уривањето на авионот од типот „Кингер“ на 15-километри јужно од Мостар.

 

Родени

274         Константин I Велики, римски владетел од 306 до 337 година.

1533       Мишел де Монтењ, француски ренесансен писател и философ.

1552       Јост Бирги, швајцарски часовничар и математичар.

1980       Васил Зафирчев, македонски театарски и филсмки актер.

1980       Тејшон Принц, американски професионален кошаркар.

1985       Јелена Јанковиќ, српска тенисерка.

 

Починале

1869       Алфонс де Ламартин, француски поет и академик.

1907       Петар Христов - Германчето, македонски револуционер.

1986       Улоф Палме, шведски премиер.

1941       Алфонсо XIII, шпански крал.

1981       Љутви Руси, македонски новинар, писател и преведувач.

2010       Куширо Хајаши, јапонски астрофизичар.

Википедија

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа