Фолоруншо Алакија била домаќинка на свадбата на нејзиниот син Фоларино. Гостите останале без текст. 

Имено, нејзиниот син Фоларино се оженил за иранската убавица Назанин Јафарин. Свадбата била приредена во палатата Бленхеим во Оксфордшир, а се проценува дека на венчавката биле потрошени шест милиони долари.

За почеток, салата била украсена со милион бели ружи, раскошната торта исто така била украсена со стотици украсни бели цветови. Гостите ги забавувал пејачот Робин Тик, кој за настапот добил околу 200.000 долари.

Многу импресивен бил и подот по кој чекореле младенците, кој бил од мермер на кој со злато биле изгравирани почетните букви од имињата на младиот брачен пар.

A post shared by B e c k a (@becka_indigo) on

Дарежливата свекрва за овој детал одвоила околу 250.000 долари.

Гостите кои пристигнале од сите страни од светот, а на кои патот им бил платен, уживале во највкусните јадења: на менито имало тартуфи, паткини јајца, најдобар шампањ...

A post shared by Temi Otedola (@jtofashion) on

Фолоруншо Алакија го стекнала своето богатство преку нафтени полиња, а „Форбс“ ја прогласи за 14-тата најбогата жена во Африка и најбогатата жена во Нигерија.

A post shared by Temi Otedola (@jtofashion) on

A post shared by Temi Otedola (@jtofashion) on

A post shared by JeffLeatham (@jeffleatham) on

A post shared by JeffLeatham (@jeffleatham) on

A post shared by I do Ghana (@idoghana) on

A post shared by Temi Otedola (@jtofashion) on

A post shared by B e c k a (@becka_indigo) on

Претходно од оваа категорија:

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа