Њујорк е најпопуларниот град во светот, покажува годишната статистика на „Instagram“ меѓу корисниците на мобилната социјална мрежа за споделување на фотографии.

Втора на листата е Москва, која го надмина Лондон и така британскиот главен град е веќе трети.

Во топ 10 на најфотографирани градови се најдоа и Сао Паоло, Париз, Лос Анџелес, Санкт Петербург, Џакарта, Истанбул и Барселона.

Најбараната локација за фотографии е Дизниленд во Анахајм, Калифорнија.

Меѓу музеите, бр.1 е Лувр во Париз, и меѓу хотелите – „Marina Bay Sands“ во Сингапур.

Најпопуларниот хаштаг за туристите во 2017 година е #travel.

Претходно од оваа категорија:

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа