Претседателот на Русија, Владимир Путин, во документарниот филм наречен „Путин“, на новинарот Андреј Кондрашов, му откри дека на 7.ми февруари примил повик од безбедносните службеници одговори за Олимписките игри во Сочи, непосредно пред церемонијата на отворањето по што морал да донесе важна одлука.

- Ми беше кажано дека авион од Украина кон Истанбул е под опсада, киднаперите барале да слета во Сочи - открива Владимир Путин во документарниот филм.

Пилотите на турската авиокомпанија „Пегасус“ на авионот тип „Боинг 737-800“ кој што летал од Карков кон Истанбул, пријавиле дека еден од патниците има бомба и дека авионот мора да го промени курсот кон Сочи. Во авионот имало 110 патници, додека на стадионот на церемонијата на отворањето имало 40 илјади луѓе.

Путин открива дека побарал совет од безбедносните експерти кои што му рекле дека според вондредните процедури, во слични ситуации е предвидено соборување на авионот.

- Им реков - однесувајте се во рамките на тој план - изјави Путин и додаде дека непосредно после тоа, пристигнал на стадионот со официјалните лица на Меѓународниот олимписки комитет.

Неколку минути подоцна, Путин примил уште еден телефонски повик во кој што бил известен дека станувало збор за лажен аларм, дека патникот бил во алкохолизирана состојба и дека авионот продолжил да лета кон Турција.

Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков во текот на вчерашниот ден потврди дека се точни наодите изнесени во документарниот филм.

Претходно од оваа категорија:

marijaSerif

bikini-kino-milenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа