Занимливости

avion.0210Авионот на "Air France" на летот од Париз до Лос Анџелес морал принудно да слета на Њуфаундленд во Канада откако еден од четирите мотори бил тешко оштетен - информираа од француската авиокомпанија.

Повеќе...

kompiri.30Ендру Флиндерс Тејлор од Мелбурн, Австралија, учител и татко на две деца пред една година одлучил да се ослободи од неговата зависност од храна. Во текот на една година тој јадел само компири и тврди дека содржат сѐ што му е потребно на човечкиот организам.

Повеќе...

su.34Бомбардери од типот СУ-34 како и СУ-24 деновиве земаа учество на воените вежби во Липецката област каде што вежбаат бомбардирање на фиктивни цели.

Повеќе...

elizabat.28Елизабет Томас имала само 15 години кога ја киднапирал нејзиниот 51-годишен наставник Тед Куминс, кој инаку бил оженет.

Повеќе...

nov.vidМногу видови на праисториски животни не се откриени иако се наоѓаат буквално пред нашите очи, а таков е и случајот  со Arminisaurus schuberti, новооткриеното „морско чудовиште“ кои пливало во океаните од времето Јура пред 190. милиони години.

Повеќе...

oglas.25На еден од најпознатите сајтови за огласи во Србија осамна покана која навистина звучи неверојатно. Во прашање е понуда за сместување во стан од 150. квадрати на Француската улица во Белград со клима, камин, тараса, интернет и паркинг.

Повеќе...

keopsova.piramidaАрхеолозите  во Египет пронашле нови докази кои откриваат како било изградено најстарото светско чудо, Кеопсовата пирамида во Гиза.

Повеќе...

nuklearka.23Германски пензионер чие што хоби било трагањето по злато, во близина на германскиот град Ораиненбург пронашол ураниум за кој што се претпоставува дека потекнува од времето на Втората светска војна.

Повеќе...

forbs.100Во чест на својата 100-годишнина, списание „Forbes“ објави специјално издание, кое претставува есеи, лекции и идеи за следните 100 години од 100-те најголеми бизнис умови во светот.

Повеќе...

zamok.2101Огромен замок во Франција, со богати градини и неколку помошни куќи, ќе биде понуден на аукција  со почетна цена од само едно евро - јави Daily Mail.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа